|
Buenos Aires
2006.08.26. 14:01
A La Plata torkolatvidkt egy spanyol tengersz Juan Daz de Sols fedezte fel 1516-ban, de expedcija hamar vget rt, mivel a bennszltt indinok megtmadtk s megltk csapatt. Az els teleplst Santa Mara del Buen Ayre nven szintn egy spanyol aranyvadsz,Pedro de Mendoza alaptotta 1536. febr. 2-n. A nevet az expedci lelksze vlasztotta, aki nagy tisztelje volt a Virgine de Bonarinak a Cagliari Miasszonyunknak a J Szelek rnjnek. Ez a Mendoza alaptotta els telepls a mai vros San Telmo nev vrosrsznek helyn llt a mai belvrostl dlre. A sorozatos bennszltt tmadsok azonban arra knyszertettk a spanyolokat, hogy 1541-ben a teleplst elhagyjk. A msodik vrosalapts Juan de Garay nevhez fzdik, aki 1580-ban Asuncinbl lehajzott a Paran folyn. A telepls fennmaradsa nagyban fggtt a kereskedelemtl. A spanyol adminisztrci 17.– 18. szzadban arra trekedett, hogy minden Eurpba irnyul kereskedelmet a perui Lima kiktjn keresztl bonyoltson le, ahol az adkat be tudta szedni. Ez az elkpzels a buenos airesi kereskedk ellenkezst vltotta ki s virgz csempszipar fejldtt ki. Az ldatlan llapotokat felismerve III. Kroly spanyol kirly fokozatosan knnytett a kereskedelmi megszortsokon, vgl a 18. szzad vgn Buenos Airest szabad kiktv nyilvntotta. Ezek a knnyt intzkedsek azonban nem elgtettk ki a porteñkat, akikben idkzben gykeret vertek a francia forradalom eszmi s a Spanyolorszgtl val fggetlensg vgya.
A la Plata elleni brit invzi sorn a brit erk ktszer, 1806-ban s 1807-ben is a vrosra trtek, de mindktszer visszavertk ket e helyi erk. Vgl 1810 mj. 25-n, amg a spanyol erk az anyaorszg hadsznterein voltak lektve, Buenos Aires polgrai elztk a spanyol alkirlyt s sajt kormnyt alaktottak. Ez a nap a mjusi forradalom napja ma Argentna nemzeti nnepe. Az orszg fggetlensgt hivatalosan csak 1816-ban kiltottk ki. A 19. szzad folyamn a vros ktszer is hosszabb tengeri blokdot szenvedett. Elszr 1838 s 1840 kztt a francik, msodszor 1845 s 1848 kztt az angolok s a francik vettk blokd al. Mindkett kudarccal vgzdtt.
A vasthlzat 19. szzad vgn trtnt kiptse lehetv tette az svnykincsek Buenos Aires zemeibe trtn szlltst, amely az ipar jelents fellendlshez vezetett s a vrost az eurpai nagyvrosok szintjre emelte. Ezekben az vekben pltek a vros f sugrtjai, a 20. szzad elejn pedig itt pltek Dl-Amerika legmagasabb pletei s els fldalatti vastja. Az 1920-as vekben Buenos Aires lett az eurpai emigrci egyik kedvelt clpontja, de a szomszdos szegnyebb tartomnyokbl is sokan vndoroltak ide j negyedeket alaktva a vros iparterletei kr. A 20. szzad folyamn a vros gyakran volt katonai hatalomtvtelek sznhelye. Buenos Aires volt a peronizmus blcsje is. A kls kerletek ipari munksai voltak a peronista mozgalom f tmogati. A Plaza del Mayo volt a peronistk 1945 okt. 7-i nagy tntetsnek sznhelye s ksbb is tntetsek s az orszg politikai esemnyeinek f szntere volt. 1955. jn. 16-n a katonai puccsksrlet sorn a hadsereg replgpei bombztk a Plaza del Mayo krnykt. Ez volt az egyetlen eset, amikor a vrost lgitmads rte.
Az 1970-es vekben a vros a baloldali forradalmi mozgalmak s a jobboldali flkatonai erk kztti harcoktl szenvedett sokat. A konfliktus 1976-os slyosbodsnak tbb tzezer ldozata volt. II Jnos Pl ppa 1982. vi els s 1987. vi msodik ltogatsa sorn soha nem ltott tmegek gyltek ssze a vrosban. Az 1990-es vekben kt slyos bombatmads rt izraeli rdekeltsg pleteket. 1992. mrc. 17-n bomba robban az izraeli nagykvetsg pletben meglve 29, megsebestve 242 embert. 1994. jl. 18-n egy zsid szervezeteknek otthont ad pletben trtnt robbantsnak 85 ember esett ldozatul. Buenos Aires egyeteme Dl-Amerika egyik legnagyobb oktatsi intzmnye a vilg minden rszrl fogad dikokat. Az egyetem eddig t Nobel-djast adott a tudomnynak.
| |